Tento web používá soubory cookies potřebné pro jeho fungování a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.  

Souhlasím

Dělení psacích potřeb Parker:

 

Plnicí pero

Současná plnicí pera Parker mají hrot vyrobený z nerezové oceli nebo zlata. Zlaté hroty jsou ale měkké, takže se zpevňují jinými kovy - rhodiem nebo titanem. Hrot má ve svém středu štěrbinu (kanálek), kterou protéká inkoust a dírku, která slouží jako průduch pro výměnu vzduchu a inkoustu v zásobníku. Hrot se postupně zužuje do úrovně, kde se inkoust přenáší na papír.

 

Hroty se dělí podle tloušťky:

F - slabý - mírným tlakem vytváří velmi jemnou stopu, je oblíbený hlavně u žen.

M - střední - průměrný tlak a šíře stopy při psaní. Nejprodávanější šířka hrotu.

B - široký - větší oblý hrot pro širokou psací stopu. Ideální na podpisy

EF - extra slabý - pro velmi tenkou linku při psaní lehkým dotekem. Ideální do úzkých linek.

Již méně časté jsou hroty EB (extra široký), zkosené hroty a rovné hroty pro kurzívu.

 

šířka hrotů

 

Hroty mají různý design a zdobení - dle zvolené řady per Parker. Plnicí pera jsou velmi elegantní, ale nejsou vhodná pro každého.

 

Plnicí pero

 

Kuličkové pero

Kuličková pera mají náplň, která obsahuje hustý inkoust s konzistencí pasty. Parker nabízí také "gelové" náplně, které se svými vlastnostmi podobají keramickému peru a zvyšují tak komfort při psaní kuličkovým perem. Kulička ve značkových náplních je vyrobena z karbidu wolframu. Kuličkové pero píše plynule, nevytéká a vydrží dlouho psát. Proto je nejčastějším psacím nástrojem současnosti.

 

Kuličkové pero

 

Keramické pero

Keramické pero, jinak roller, vyplňuje mezeru mezi plnícím a kuličkovým perem. Kombinuje vlastnosti obou: lehkost psaní po plnícím a jednoduché ovládání po kuličkovém peru. Roller má také v náplni kuličku, ale místo kovové má keramickou, která má větší tvrdost. Náplně jsou plněny inkoustem, který má nižší hustotu než pastová náplň u kuličkového pera a proto roller umožňuje uživateli psát i při nejlehčím dotyku hrotu s papírem. I z tohoto důvodu mají rollery vždy víčko.

 

 Keramické pero

 

 

5th

Pera 5th Parker nazývá "pátou generací" psacích potřeb. V 5th je náplň, která má flexibilní hrot, který nešpiní a který se přizpůsobí Vašemu stylu psaní. Pocit při psaní se velmi podobá psaní fixem nebo linerem. Kovový hrot plní pouze ochrannou funkci pro hrot náplně. Při psaní není potřeba na hrot vyvíjet tlak, stopa je intenzivní a ostrá.

 

 Pero 5th

 

 

Mechanická tužka

 

Mechanická tužka, jinak také mikrotužka, nemá klasickou náplň, ale doplňovatelné grafitové tuhy. Tuhy jsou tenké, nemusí se ostřit ořezávátkem. Tuha se pak vysunuje postupně buď tlačítkovým či otočným mechanismem. Většina mikrotužek bývá vybavena i gumou pro vymazání napsaného textu. Nejčastěji se používají pro technickou kresbu.

 

 Mechanická tužka